Login

You are not currently logged in.

Tigersharks compete at Monett Invitational

Twenty-nine Tigershark swimmers competed at the Monett Invitational on June 22 and 23.

 

The first day of competition started strong with good relay performances from the eight and under boys 100 medley relay (Damion Markus, Cameron Sturgell, Ryan Davis and Carson Sturgell) finishing in second place with a time of 1:52.52 and the 10 and under girls 100 medley relay (Emma Tennal, Kaitlyn Davis, Mycah Reed and Macy Bean) winning their race with a time of 1:16.81. 

 

Individual events included individual top three medals in the A Division for Cameron Sturgell (second in 25 free, 25 fly, 50 free and third in 25 back and 100 IM), Ben Hines (first place medals in the 50 free, 50 back, 100 IM, 50 fly, 100 free and 50 breast), Mycah Reed (second in the 50 free and 50 back and third in the 100 IM and 100 free), Mary Bean (first in the 50 free, 50 back, 100 IM, 50 fly, 100 free and second in the 50 breast) and Jensen Worsley (third in the 200 IM). 

 

Ben Hines won the individual high point trophy for the 10 and under boys, while Mary Bean earned the high point trophy for the 11-12 girls.

 

Also scoring in fourth through eighth places in the A Division for the Tigersharks were Ryan Davis, Kaitlyn Davis, Macy Bean, Emma Moore, Jensen Worsley, Emma Tennal, Mycah Reed and Koleton Mahurin. B Division scorers included Damion Markus, Ezekiel Ramirez, Carson Sturgell, Isaac Collins, Emma Tennal and Hannah Moyer.

 

The meet ended with some more strong relay performances as the eight and under boys 100 free relay took first, as did the 10 and girls 100 free relay.

 

Complete Lamar results:

 

Girls 15-18 200 Free: A Division: 4. Ke. Roland, 2:12.17Y; Boys 08&U 100 Medley Relay: A Division: 2. A ‘Lamar’ (Markus, Cam. Sturgell, R. Davis, Car. Sturgell), 1:52.52; Boys 10&U 100 Medley Relay: A Division: 4. A ‘Lamar’ (Ramirez, Breshears, Hines, N. Moore), 1:34.11; Girls 10&U 100 Medley Relay: A Division: 1. A ‘Lamar’ (E. Tennal, K. Davis, Reed, Mc. Bean), 1:16.81; B Division: 7. B ‘Lamar’ (A. Parker, Browning, Born, N. Parker), 1:46.43; Boys 06&U 25 Free: 4. Car. Sturgell, 33.78Y; Boys 08&U 25 Free: A Division: 2. Cam. Sturgell, 16.47Y; 7. R. Davis, 19.37Y; B Division – 8. Markus, 24.79Y; 19. Breshears, 30.48Y; 23. J. Moore, 33.86Y; Girls 08&U 25 Free: B Division – 10. Begley, 27.40Y; 23. N. Parker, 33.46Y.

 

Boys 10&U 50 Free: A Division – 1. Hines, 30.81Y; B Division – 3. Ramirez, 41.70Y; 26. N. Moore, 54.24Y; 36. D. Schlichting, 2:17.89Y; Girls 10&U 50 Free: A Division – 2. Reed, 31.48Y; 7. K. Davis, 35.35Y; 8. Mc. Bean, 35.43Y; 10. E. Tennal, 37.77Y; 12. S. White, 46.30Y; B Division – 27. Born, 45.09Y; 41. Browning, 49.11Y; 59. A. Parker, 1:14.48Y; Boys 11-12 50 Free: B Division – 9. Collins, 35.69Y; Girls 11-12 50 Free: A Division – 1. Mr. Bean, 26.49Y; 6. E. Moore, 30.60Y; Boys 13-14 50 Free: A Division – 11. Ki. Roland, 40.27Y; Girls 13-14 50 Free: A Division – 5. Worsley, 29.41Y; B Division – 34. M. Schlichting, 56.33Y.

 

Boys 06&U 25 Back: 3. Car. Sturgell, 38.81Y; Boys 08&U 25 Back: A Division – 3. Cam. Sturgell, 21.56Y; 6. R. Davis, 23.06Y; B Division – 13. Breshears, 34.53Y; 16. Markus, 36.20Y; 21. J. Moore, 46.27Y; Girls 08&U 25 Back: B Division – 11. N. Parker, 31.08Y; 15. Begley, 33.95Y; Boys 10&U 50 Back: A Division – 1. Hines, 37.80Y; B Division – 9. Ramirez, 56.00Y; 11. N. Moore, 58.36Y; 30. D. Schlichting, 1:34.60Y; Girls 10&U 50 Back: A Division – 2. Reed, 38.94Y; 8. K. Davis, 45.48Y; 9. Mc. Bean, 46.06Y; 10. E. Tennal, 46.81Y; B Division – 24. Born, 56.19Y; 39. S. White, 1:01.51Y; 41. Browning, 1:02.42Y; 53. A. Parker, 1:19.03Y; Boys 11-12 50 Back: B Division – 4. Collins, 44.43Y.

 

Girls 11-12 50 Back: A Division – 1. Mr. Bean, 31.96Y; 9. E. Moore, 37.65Y; Girls 13-14 50 Back: B Division – 29. M. Schlichting, 57.92Y; Boys 08&U 100 IM: A Division – 3. Cam. Sturgell, 1:45.25Y; 6. R. Davis, 1:49.18Y; Boys 10&U 100 IM: A Division – 1. Hines, 1:22.63Y; B Division – 7. Ramirez, 2:01.22Y; 14. N. Moore, 2:19.74Y; Girls 10&U 100 IM: A Division – 3. Reed, 1:22.83Y; 5. K. Davis, 1:34.44Y; 7. Mc.  Bean, 1:39.33Y; 8. E. Tennal, 1:40.49Y; B Division – 14. S. White, 1:54.25Y; 21. Born, 2:04.07Y; Girls 11-12 100 IM: A Division – 1. Mr. Bean, 1:09.02Y; 9. E. Moore, 1:21.26Y; Girls 13-14 200 IM: A Division – 3. Worsley, 2:55.18Y.

 

Boys 08&U 25 Fly: A Division – 2. Cam. Sturgell, 19.62Y; 4. R. Davis, 19.89Y; Boys 10&U 50 Fly: A Division – 1. Hines, 33.87Y; B Division – 12. Ramirez, 1:00.18Y; 17. N. Moore, 1:10.19Y; Girls 10&U 50 Fly: A Division – 4. Reed, 39.07Y; 5. K. Davis, 39.44Y; 9. Mc. Bean, 44.79Y; B Division – 3. E. Tennal, 48.49Y; 22. S. White, 1:02.25Y; 27. Born, 1:07.39Y; Boys 11-12 50 Fly: B Division – 20. Collins, 54.76Y; Girls 11-12 50 Fly: A Division – 1. Mr. Bean, 29.78Y; 17. E. Moore, 39.18Y; Boys 13-14 50 Fly: A Division – 5. Mahurin, 32.10Y; Girls 13-14 50 Fly: B Division – 17. Worsley, 36.43Y; Girls 15-18 50 Fly: B Division – 7. Hannah Moyer, 36.97Y.

 

Boys 08&U 50 Free: A Division – 2. Cam. Sturgell, 39.44Y; 7. R. Davis, 43.77Y; B Division – 7. Markus, 57.63Y; 15. Breshears, 1:08.12Y; 21. J. Moore, 1:19.09Y; Boys 10&U 100 Free: A Division – 1. Hines, 1:10.47Y; B Division – 6. Ramirez, 1:40.07Y; 22. N. Moore, 2:00.11Y; Girls 10&U 100 Free: A Division – 3. Reed, 1:11.61Y; 5. K. Davis, 1:19.14Y; 7. Mc. Bean, 1:19.66Y; B Division – 2. E. Tennal, 1:29.21Y; 13. Born, 1:41.42Y; 17. S. White, 1:42.84Y; 32. Browning, 2:02.67Y; Boys 11-12 100 Free: B Division – 8. Collins, 1:24.74Y; Girls 11-12 100 Free: A Division – 1. Mr. Bean, 58.84Y; 7. E. Moore, 1:09.99Y; Boys 13-14 100 Free: A Division – 11. Mahurin, 1:06.56Y; Girls 13-14 100 Free: A Division – 14. Worsley, 1:11.53Y; Girls 15-18 100 Free: B Division – 6. Hannah Moyer, 1:11.28Y.

 

Boys 08&U 25 Breast: A Division – 4. R. Davis, 24.67Y; 6. Cam. Sturgell, 27.25Y; B Division – 7. Breshears, 31.22Y; Boys 10&U 50 Breast: A Division – 1. Hines, 43.95Y; B Division – 13. R. Davis, 57.40Y; 14. Cam. Sturgell, 1:00.53Y; 17. Ramirez, 1:05.56Y; Girls 10&U 50 Breast: A Division – 4. Reed, 43.48Y; 5. K. Davis, 46.09Y; 11. E. Tennal, 50.82Y; 13. S. White, 52.25Y; 14. Mc. Bean, 52.95Y; B Division – 14. Browning, 59.71Y; 20. Born, 1:02.95Y; Girls 11-12 50 Breast: A Division – 2. Mr. Bean, 37.25Y; 8. E. Moore, 41.09Y; Boys 13-14 50 Breast: A Division – 8. Mahurin, 38.70Y; Girls 13-14 50 Breast: A Division – 5. Worsley, 39.14Y; Girls 15-18 50 Breast: B Division – 11. Hannah Moyer, 44.56Y.

 

Boys 08&U 100 Free: B Division – 1. A ‘Lamar’ (R. Davis, Breshears, Markus, J. Moore) 1:39.24; Boys 10&U 100 Free: A Division – 5. A ‘Lamar’ (Ramirez, N. Moore, Cam. Sturgell, Hines), 1:21.41; Girls 10&U 100 Free: A Division – 1. A ‘Lamar’ (Mc. Bean, K. Davis, E. Tennal, B. Reed), 1:05.92.

 

You must be logged in to post a comment Login