Login

You are not currently logged in.

RESULTS OF TUESDAY’S MUNICIPAL ELECTION

(For contested offices only)
City of Liberal
Mayor
Walker…………………………………..20
Smith…………………………………..176
Strawmeyer……………………………41
Ward 1
Wiles…………………………………….79
Yount……………………………………50
Ward 2
King…………………………………….35
Mayfield……………………………….73 

____________________________

City of Golden City

Mayor

Taylor………………………………..65

Lopez…………………………………86

Brewer………………………………..24

 

Ward 2

Beerly……………………………….46

____________________________

     City of Mindenmines

Aldermen (select two)

Brumback………………………….12

Pryor………………………………..36

Gebelin……………………………..42

             Property Tax – FAILED
            Yes……………………………………23
             No……………………………………23

____________________________

     City of Sheldon

Aldermen (select two)

Bogart…………………………………29

Fowler…………………………………61

Lamb………………………………….36

____________________________

    City of Lockwood

East Ward (select one)

Dennis…………………………………..7

Nentrup……………………………….41

Charles………………………………..24

____________________________

  City of Jasper

East Ward

Nelson…………………………………42

Good…………………………………..62

 

West Ward

Batson…………………………………25

Selvey………………………………….34

____________________________

City of Greenfield

Mayor

Evans…………………………………118

Wynes…………………………………75

 

North Ward

Murray………………………………..54

Pugh…………………………………..59

____________________________

   Lamar R-I School Board

         (select three)

Torbeck……………………………..314

Winslow……………………………..311

Ogden……………………………….430

Swartz………………………………292

Davey……………………………….135

Duncan……………………………..127

Mooney…………………………….341

____________________________

  Golden City R-III School Board

             (select three)

Seela………………………………….127

Moore………………………………..154

Friesenborg………………………….52

Peterson…………………………….110

Davis…………………………………96

Bilyeu………………………………..35

Taylor……………………………….73

Banta……………………………….165

____________________________

    Sheldon R-VIII School Board

              (select three)

Moran…………………………………44

Nance…………………………………79

Leininger…………………………….79

Mundy……………………………….41

Dedrick………………………………54

____________________________

    Lockwood R-I School Board

             (select three)

Schnelle…………………………..180

Patterson…………………………..90

Rader………………………………125

Byrnes…………………………….179

Whitesell………………………….243

Bates………………………………..24

Niehoff…………………………….133

____________________________

Jasper R-V School Board

              (select three)

Flenniken………………………….92

Sisseck……………………………241

Adams……………………………229

Maneval………………………….292

Waltz……………………………..123

Budd……………………………….72

____________________________

Greenfield R-IV School Board

              (select three)

Tankesley…………………………161

Meents……………………………298

Wilson……………………………203

Wimer……………………………..92

Baker…………………………….104

Welch……………………………120

Cunningham…………………..118

You must be logged in to post a comment Login